BEWERKINGSTOESTELLEN VOOR SOLID SURFACE
OVENS
Heteluchtoven
We kunnen twee verschillende types ovens onderscheiden. Eerst en vooral is er de heteluchtoven, waarbij de warmte gelijkmatig over de oven verspreid wordt door middel van één of meerdere kleine ventilatoren. Het belangrijkste voordeel van dit type oven is dat die vrij snel operationeel is. Het nadeel is dan weer dat het Solid Surface plaatmateriaal iets trager zal opwarmen.
Oven met twee hete platen
Een tweede type is de oven met twee hete platen: een boven- en onderplaat. Deze platen worden elektrisch of via een systeem met hete olie verwarmd. Het Solid Surface materiaal wordt tussen de twee platen geplaatst en zo via geleidingswarmte verhit. Het belangrijkste voordeel van dit type oven is dat het plaatmateriaal iets sneller opwarmt. Het nadeel is de langere opstarttijd van de oven.
Verschillende zones
De meeste ovens zijn ook onderverdeeld in verschillende zones die men makkelijk kan in- of uitschakelen naargelang de grootte van het werkstuk. Die zonering speelt uiteraard een belangrijke kostenbesparende rol. Hou er wel rekening mee dat u het volledige werkstuk moet opwarmen, niet enkel het gedeelte dat u wil thermoformeren!
Keuzefactoren
De kostprijs, de grootte en het verbruik van de oven zijn belangrijke factoren in het keuzeproces, maar kijk zeker ook eens naar de aard van uw productie. Wie slechts sporadisch iets moet thermoformeren, is misschien beter af met een sneller op te warmen heteluchtoven. Wie daarentegen veel thermoformeert, zal veelal voor het type met verwarmde platen opteren, gezien men daarmee de 'productietijd' gevoelig kan inkorten.
VACUUMMEMBRAANPERS
Net zoals de oven is de vacuümmembraanpers eigenlijk een vrij eenvoudig toestel. Het opgewekte vacuüm hoeft niet bijzonder krachtig te zijn en is enkel bedoeld om alles netjes op zijn plaats te houden en aan te drukken. De tafel van de membraanpers bestaat doorgaans uit een vlakke HPL-plaat, uiteraard voorzien van de infrezingen die nodig zijn voor het tot stand brengen van het vacuüm. Het membraan zelf is gemaakt uit een dik vel silicone. De belangrijkste aandachtspunten bij het gebruik van de membraanpers zijn:
- zorg ervoor dat het vacuüm relatief traag tot stand komt. Dat geeft u net voldoende tijd om het warme, soepele Solid Surface materiaal mooi rond of in de mal te leggen;
- hou het vacuüm lang genoeg aan. Het materiaal moet tot in de kern kunnen afkoelen tot een temperatuur van ongeveer 70 à 80 °C. Wie het proces vroeger stopt, riskeert dat het Solid Surface materiaal 'terugveert'.
(foto Nabuurs via Rogiers)
COMBITOESTELLEN
Veel schrijnwerkers en interieurbouwers kampen met plaatsgebrek in het atelier. In dergelijke gevallen is de aanschaf van een combitoestel een goede oplossing. Ook toestellen die op wielen staan en die u dus makkelijk in een hoek van het atelier kunt plaatsen, brengen soelaas.
KAN HET OOK ZONDER?
Is het mogelijk om zonder oven en vacuümpers Solid Surface te gaan thermoformeren? Voor vrij beperkte, smalle stukken kunt u het ovenproces ook uitvoeren met eenvoudige verwarmingslatten. Ook de vacuümpers is in bepaalde gevallen niet echt noodzakelijk. U kunt immers steeds met een mal en tegenmal werken, in combinatie met spanvijzen. Voorwaarde is dan wel dat de twee mallen perfect gemaakt moeten zijn. Corrigeren is vrijwel onmogelijk. Een oven en een vacuümpers met membraan zijn m.a.w. quasi onmisbare hulpmiddelen voor wie regelmatig wil thermoformeren.




